MÜSLÜM GÜRSES MAHZENDEKİ ŞARKILAR 3 BİR CANIM KALDI

MÜSLÜM GÜRSES MAHZENDEKİ ŞARKILAR 3 BİR CANIM KALDI

2022-07-28 16:26:14

MÜSLÜM GÜRSES NAM-I DİĞER MÜSLÜM BABA
ELENOR YILLARI
5 Temmuz 1953 yılında dünyaya gelen Müslüm Gürses’i Bundan 9 yıl önce 60 yaşında kaybettik. Geride bıraktığı eserleri o eserlerde insanları etkileyen ses rengi, şarkıları anlatımı, hayat hikayesi, mütevazi duruşu ile sevgisi büyüyerek kalplere girmeyi başardı.
Baba ünvanını almasınıda kendisi Sevenlerim beni ailesinden biri görmüş, Baba ünvanını yakıştırmış.
Bende bu ünvana laik olmak İçin var gücümle çalışıyorum diye açıklardı
Müslüm Gürses ELENOR yılları 1983 yılında başalayan çalışmamız hala devem ediyor. Biz aslında Müslüm Gürses’ten önce Muhterem Nur ile tanıştık
Muhterem Nur kendisini her alanda temsil eden tek yetkili idi.
Yapacağımız albümlerin tüm maddi ayrıntılarını Muhterem Nur ile konuşur anlaşır ödemesini yapar. Ondan sonrada Baba ilerde proje için şarkı, aranjör yönetmen seçimine geçerdik. Biz Muhterem Nur ile tüm şartları konuşup anlaştıktan sonra imza için Müslüm Gürses’i şirkete davet ettik.
Her zaman olduğu gibi Muhterem hanım ile tam saatinde geldi. Çaylarımızı içtikten sonra imza İçin anlaşmayı istedi kalemi aldı Muhterem hanıma güveni o kadar tamki şartlara hiç bakmadan, aynen şu kelimeleri söyledi; Sanırım aranızda anlaştınız hayırlı olsun dedi başladık. 50 albüm 550 şarkı yaparak devam ettik.
Müslüm Gürses Elenor Müzik için bir şans böyle büyük bir star ile çalışmak her şirkete nasip olmaz. Ben kendisiyle çok uzun süre çalışan 50 albüm yapan bir yapımcıyım buda aramızın iyi olduğu istikrar ve uyum içinde çalıştığımızı gösterir. Dünya standartlarında da bu kadar yıl ve albüm sayısı rekor olabilir.
Müslüm Gürses müzik hayatının en önemli çıkışlarını Elenor’da yaptı şöhret basamaklarını birlikte tırmandık.
Müslüm Gürses tam anlamıyla gerçek kişidir. Mütevazi, insanları ve hayvanları seven çevresine ailesine her zaman faydalı olmaya çalışan şevkatli saygılı,sevgili güvenilir,çalışkan bir kişiliktir.
Tam anlamı ile kendini işine şarkılarına, sanatına adamış bir kişi idi. Hiç bir şekilde maddiyat ile uğraşmazdı. Baba iş hayatının tamamiyle hayat arkadaşı muhterem nura emanet etti.
Müslüm Gürses’in Allah vergisi insanların kalbine dokunan sesi, sanki korservatuar bitirmiş bir bilgisi ve beceresi olan ve kimsenin taklidi olmayan bir kişiydi. Şöyle ki doğduğu Şanlıurfa’da yörenin bir çok önemli ozanlarından dersler almış repervatuarını geliştirmiş daha sonra da Çukurova Radyosun da mahalli sanatçı olarak görev almıştır.
Müslüm Gürses kimseyi patron olarak görmezdi onun için dostluk ve arkadaşlık önemliydi. Yaptığı müziği, sanatını, şarkılarını hayatının vazgeçilmezleri arasına koymuştur.
Sohbetlerimizin büyük bir kısmı albümlerde yer alacak şarkılar nasıl bir sound yaratacağımızı ve hangi ve mutlaka Türk Halk Müziği’nde ki türkülerin hangileri olacağı hakkında konuşmakla geçerdi. Okuyacağı şarkıların büyük bir titizlikle yüzlerce şarkının arasından seçer ve günlerce bu seçimler için stüdyoya gider gelirdi.
Şarkı seçimlerinde bazı esprili tabirler kullanır ve çok beğendiği şarkıya lokomativ, ikinci derece beğendiği şarkılara vagon şarkılar derdi.
Günün sonunda lokomativ şarkıları bir kasette, vagon şarkıları da bir kasette toplar onun üzerinde tekrar çalışmaya başlardık.
Muhterem Nur’un Müslüm Gürses’in Hayatındaki Yeri;
Muhterem Nur ile gelen sorulara, herşeyim o olmasa ben de olmazdım derdi. Eşini hayatını tam anlamıyla odak noktasına koymuştu. Müslüm Gürses aile birliğe çok bir insandı. Eşine son derece saygılı ve sevgiliydi.
Evlilikleri;
1986 yılı idi Muhterem Nur beni aradı “Muhteşem Bey biz Müslüm Gürses ile evlenmeye karar verdik lütfen basına duyurmadan nikah işlerimizi başlatın dedi. Tabi ben de bu mutlu haberi alınca hemen nikah işlemleri için çalışmalara başladım ikisi Beykoz Evlendirme Dairesin’de nikah şahitliği de yaparak evlenmelerine destek olduk.
Nikah Töreni;
Nikah töreni az sayıda kişide katılımıyla gerçekleşti. Nikah Memuru iki şahit, Muhterem Nur ve Müslüm Gürses olarak beş kişi idik. O nikah töreninde Muhterem Nur çok heyecanlı ama Müslüm Gürses sevinçli ve tir tir titriyordu onu tebrik ederken heyecanını ve titremesini hissettim. Baba, on sekiz yaşında bir delikanlı gibiydi. Oradan çıktık kapıda Müslüm Gürses, Muhterem Hanım tekrar basından uzun yıllar sakladık.
Müslüm Gürses, Konserleri ve Fanatikleri;
Müslüm Gürses halk konserleri için büyük bir titizlik ile hazırlanı, provalar yapar giyimi kuşamı ayakkabısına kadar da Muhterem Hanım tarafından belirlenirdi. Konserler büyük bir izdiham içinde geçerdi. Bu konserlerde ki en önemli ayrıntı hayranlarının jilet ile kendilerine zarar vermeleriydi.
Bu Müslüm Baba’nın hiç istemediği bir durumdu.
Sahneden devamlı kendinize zarar vermeyin çocuklar evlatlarım diye anonslar yapar, beni dinleyin beraber şarkı söyleyelim beraber gülelim bazen ağlayalım bazen de eğlenelim ama kendinize ve çevreye zarar vermeyelim diye anonslar yapardı.
Bu arada Müslüm Baba’ya bir jilet firmasından büyük bütçeli bir reklam teklfi geldi. Kendisine bunu ilettiğimiz zaman hiç konuşmadan eliyle redetti yorum dahi yapmadı.
Bundan sonra hayran kitlesinde bazı değişiklikler oldu bu kendine zarar veren kişilerin yerine kendilerini baba dostu diye adlandıran büyük bir grup aldı. Bu grup Müslüm Gürses’i hiç yalnız bırakmadı, aralarında Müslüm Baba dostları var ki her gün mezarı başında nöbet tutarak mezarın temizliğini, çiçeklerin bakımını üstelenmektedir.
Müslüm Gürses ve Stüdyo Çalışmalarımız;
Müslüm Gürses stüdyo çalışmalarında çok titizdi şarkılar seçilip alt yapı dediğimiz, davul,bas piyano ve pilot saz diye adlandırdığımız enstrümanlar çaldıktan sonra, şarkıları prova olarak mutlaka okur ve diğer sazlar beni dinleyerek çalsın derdi. Tüm enstrümanlar çalındıktan sonra son okumaları yapardı. Stüdyo okumlarında son derece dikkatliydi şarkılarını okuduktan sonra stüdyoda düzeltme teknolojisini kullandırmazdı. Okudğu eserleri bir defa baştan sona okur, okuduktan sonra ” anlatabildim mi” diye sorardı. O Baba şarkılarını bir senaryo bütünlüğü içinde anlatmak isterdi.
Mahzendeki Şarkılar;
Elenor ve Müslüm Gürses’in yol arkadaşlığı kırk yol olduğu için elli albüm yaptık. Bizim anlaşmalarımız her yıl iki veya üç albüm yapmak üzere düzenlemişti. Müslüm Baba’nın Türkiye’de en çok korsanı yapılan bir sanatçı olması nedeniyle bazı albümleri yayımlayamadık. Elenor Müziğin Arşivinde on albüm ve yüz eser kaldı. Bunların ilk üçünü Mahzendeki Şarkılar serisi olarak piyasaya sunduk. Geriye kalan yedi albümüde önümüzdeki zamanlarda sevenleriyle buluşturacağız.
Mahzendeki Şarkılar Müslüm Gürses’in bilhassa ve özenle okuduğu şarkılardan oluşturmaktdır.
ELENORMÜZİK
MUHTEŞEMCANDAN

Diğer Müzik Haberler